Etkinlik Programı

 

14 EKİM CUMA
Salon 1 Salon 2 Atölye
10:00-10:45 Büyük Kurumlarda Özgür Yazılım Kullanımına Giriş
Mahir Aşut
OpenKM Özgür Doküman Yönetim Sistemi
Samed Beyribey
Linux VPS’ler ile Ölçeklenebilir Mimariler Tasarlanması – 1
Kerem Erciyes
11:00-11:45 Java EE 6 Teknolojileri – 1
Hakan Uygun
Drupal 7 İçerik Yönetim Sistemi
Tugay İltuş
Linux VPS’ler ile Ölçeklenebilir Mimariler Tasarlanması – 2
Kerem Erciyes
12:00-13:00 Java EE 6 Teknolojileri – 2
Hakan Uygun
Symturk Sponsor Sunumu: Fortify ile Güvenli Yazılımlar
Burak Dayıoğlu
 
WordPress ile Site Oluşturma
Özlem Özgöbek
Özgür Haritacılık Atölyesi – 1
Orkut Murat Yılmaz
13:00-14:00 ARA
14:00-14:45 Sitenizi WordPress’e Nasıl Göç Ettirebilirsiniz?
Recep Kırmızı
Özgür Yazılımlar ile Statik ve Dinamik Kod Güvenliği Analizi
Emre Evren Yalçın
Özgür Haritacılık Atölyesi – 2
Orkut Murat Yılmaz
15:00-15:45 Web Uygulamalarında Veri Çıkarılması, Dönüştürülmesi ve Yüklenmesi (ETL)
Volkan Uygun
Güvenli Kod Geliştirme ve Kaotik Yaşam Döngüsü
Bünyamin Demir
Java EE 6 ile Uygulama Geliştirme – 1
Hakan Uygun
16:00-16:45 SCRUM ile Yazılım Projesi Yönetimi
Gökhan Bayraktar
Web Uygulama Güvenlik Testleri
Fatih Özavcı
Java EE 6 ile Uygulama Geliştirme – 2
Hakan Uygun

 

 

15 EKİM CUMARTESİ
Salon 1 Salon 2 Atölye
10:00-10:45 Play! Framework
Fehmi Can Sağlam & Umut Fikret Gürkavcu
Özgür Yazılımlarla Tanışma
Onur Küçük
Gelişmiş Git ve Gitosis Kullanımı – 1
Gökhan Bayraktar
11:00-11:45 PrimeFaces – Yeni Nesil JavaServer Faces
Çağatay Çivici
Web Uygulamalarının Sunucularda Koşturulması
Doruk Fişek
Gelişmiş Git ve Gitosis Kullanımı – 2
Gökhan Bayraktar
12:00-13:00 Ruby on Rails
Erek Göktürk
OBSS Sponsor Sunumu: Graymound Uygulama Geliştirme Platformu ile Hızlı Yazılım Geliştirme
Hüseyin Ergün
 
Tekir ÖnMuhasebe Yazılımı
Merve Yalçın & Deniz Korkmaz
JBoss/Seam ile Öğrenci Bilgi Sistemi Geliştirilmesi – 1
Melih Sakarya
13:00-14:00 ARA
14:00-14:45 Django nedir, yenir mi?
Cihan Okyay
Wikipedia Özgür Ansiklopedi
Tahsin Ozun
JBoss/Seam ile Öğrenci Bilgi Sistemi Geliştirilmesi – 2
Melih Sakarya
15:00-15:45 Google Native Client nedir, ne işe yarar?
Salim Sarımurat
DITA ile Uygulama Belgeleri Hazırlamak
Adil Akbaş
Kebab Project ile Web Uygulamaları Geliştirme – 1
Onur Özgür Özkan & Tayfun Öziş Erikan
16:00-16:45 HTML 5
Erek Göktürk
Scala ve Fonksiyonel Programlama Dilleri
Bora Gönül & Cihan Demir
Kebab Project ile Web Uygulamaları Geliştirme – 2
Onur Özgür Özkan & Tayfun Öziş Erikan

 

 

NOT: Etkinlik programında elde olmayan değişiklikler yapılabilir. Lütfen etkinlik öncesinde programı bu sayfadan tekrar kontrol ediniz.

 

Oturum özetleri konuşmacılardan geldikçe, düzenlenerek bu sayfada yayınlanıyor.

 

Sponsor Sunumları

 

Hüseyin Ergün (OBSS): Graymound Uygulama Geliştirme Platformu ile Hızlı Yazılım Geliştirme

Graymound OBSS tarafından geliştirilen, tamamen açık kaynak standartları üzerine kurulan J2EE web çatısıdır. Yazılım geliştirmeyi kolaylaştıran ve hızlandıran bir ortakatman mimarisi üzerine kurulmuştur. Graymound küçük veya büyük kurumlara ölçeklendirilebilir ve dayanıklı projeler hazırlamak için kullanabilmektedir. Bu seminerde Graymound Framework’ünün, SDLC süreçlerine etkileri ve bu framework ile nasıl kolay uygulama geliştireleceğinden bahsedilecektir.

 

Burak Dayıoğlu (Symturk): Fortify ile Güvenli Yazılımlar
Statik analiz bilgisayar yazılımlarını çalıştırmadan kaynak kodlarını incelemeye, programlama hatalarını bulmaya ve iyileştirme sürecine kılavuzluk etmeye yarayan bir hata bulma ve giderme tekniğidir. Bu seminerde yazılım geliştirme süreci güvenliğinin genel çerçevesine, statik analizin bu sürece katkısına değinilecek, statik analizin web uygulamalarının daha güvenli olmasına nasıl katkı sağlayabileceği örneklerle sunulacaktır.

 

Seminerler

 

Adil Akbaş: DITA ile Uygulama Belgeleri Hazırlamak

DITA(Darwin Information Typing Architecture), tüm dünyada kabul gören ve gün geçtikçe kullanımı yaygınlaşan bir dökümantasyon standardı. DITA standardında hazırlanan dosyalardan kolaylıkla PDF, ODT, XHTML, HTMLHelp, EPUB, EclipseHelp gibi biçemlerde çıktılar üretilebiliyor. Sunumda DITA hakkında giriş seviyesinde bilgi verilerek çeşitli örnekler gösterilecek.

 

Bora Gönül & Cihan Demir: Scala ve Fonksiyonel Programlama Dilleri
Scala nesneye yönelik programlama ve fonksiyonel programlama kavramlarını birleştiren statik olarak kodlanan bir programlama dilidir. Peki Scala sizin için doğru bir seçim midir ?
Scalayı öğrenmenin ve adapte olmanın zorluğu fonksiyonel programlama dilinin detaylarını çözmek olacaktır. Ödülüyse ufkunuzu genişletecek ve yazılım geliştirme konusunda farklı düşünmenizi sağlayacak entellektüel bir deneyim olacaktır.

 

Bünyamin Demir: Güvenli Kod Geliştirme ve Kaotik Yaşam Döngüsü
Güvenli kod geliştirme yaşam döngüsü adımları, kod geliştirme süreçleri için uygulanabilir güvenlik politikaları, yaşam döngüsünün takibi için kullanılabilir araçlar ve güvenli kod geliştirme tecrübelerini içerecektir.

 

Cihan Okyay: Django nedir, yenir mi?
Django, hızlı bir şekilde güçlü web uygulamaları geliştirmenize imkan tanıyan, Python programlama dili ile kodlanmış bir web uygulamaları geliştirme çatısıdır. Django gelişimini açık kaynak kodlu bir proje olarak devam ettirmektedir. Sunumda Django’nun genel yapısı, geliştiricilere sunduğu kolaylıklar gibi konular işlenecek ve Django ile kodlanan küçük bir web uygulaması adım adım incelenecektir.

 

Çağatay Çivici: PrimeFaces – Yeni Nesil JavaServer Faces
Java Server Faces 2.0 hızlı bir şekilde RIA uygulamaları oluşturmak için güçlü bir altyapı sağlar. PrimeFaces Bileşenleri sayesinde, JSF gerçek potansiyeline ulaşır. Bu sunum zengin PrimeFaces bileşenleri, javascript kullanmadan ajax, web tabanlı mobil uygulamalar, tema desteği ve websocket entegrasyonu gibi konuları kapsamaktadır.

 

Doruk Fişek: Web Uygulamalarının Sunucularda Koşturulması
Web uygulamalarının servis verebilmesi için çeşitli sunucu sistemlerinde çalışabilmesi gerekiyor, bu da genellikle hem kurulum hem güncelleme aşamasında sunucu yöneticileri ile web geliştiricilerini karşı karşıya getiriyor. Web geliştiricileri uygulamanın beklendiği gibi çalışması için geliştirme ortamlarının aynen sunucularda bulunmasını beklerken, sunucu yöneticileri sunucunun genel güvenliğini ve kararlılığını ön planda tutuyor. Seminerde bu alanda yaşanan ikilemler, uygulanan çözüm yöntemlerinin artıları ve eksileri değerlendiriliyor.

 

Emre Evren Yalçın: Özgür Yazılımlar ile Statik ve Dinamik Kod Güvenliği Analizi
Web uygulamalarının güvenlik boyutu dünyadan örneklerle yer alacaktır. Açık-kaynak kodlu bir sistem üzerinde Statik/Dinamik kod analizi yapılacak ve bu süreçleri otomatize eden araçları anlatan geniş kapsamlı bir demo yapılacaktır.

 

Erek Göktürk: HTML 5

HTML5, web uygulamalarının temel teknolojilerinden olan HTML içerik ifade dilinin standartlaştırılmakta olan yeni sürümüdür. Bu sunumda HTML5 ile gelen yenilikler, ve tarayıcıların bugünkü destekleme durumu gibi bilgiler paylaşılacaktır.
 

Erek Göktürk: Ruby on Rails

Ruby on Rails, son yıllarda ABD ve diğer ülkelerde özellikle web uygulaması temelli kur-başlat (startup) şirketleri tarafından yoğun olarak kullanılan bir uygulama geliştirme çerçevesidir. Bu sunumda Ruby on Rails ile ilgili genel bilgilere yer verilecek, ve öğrenmeye devam etmek isteyenler için çeşitli kaynaklara nasıl ulaşabilecekleri anlatılacaktır.
 

Fatih Özavcı: Özgür Yazılımlarla Web Uygulamaları Güvenlik Denetimi
Web uygulamalarının sıkça rastlanan güvenlik açıklarının, güvenlik denetim sürecinde saptanması, açıkların etkileri ve denetim için kullanılabilecek özgür yazılımlar anlatılacaktır. Sunum süresince web uygulamalarında sıkça karşılaşılan güvenlik sorunları, temel programlama hataları ve etkileri örneklenecektir.

 

Fehmi Can Sağlam & Umut Fikret Gürkavcu: Play! Java Web Çatısı
Play! Web Çatısı, ilk sürümü 2008 yılında yayınlanan açık kaynak kodlu Java tabanlı özgür bir web çatısıdır. Java Servlet API kullanmayan durum bilgisiz yapısıyla Django ve Ruby on Rails ile benzer özellikler taşır. Karmaşık Kurumsal Java teknolojilerine karşı temiz ve anlaşılır bir alternatif sunarak geliştirici verimliliğini hedefler. Seminerde Play! mimarisi ve ana hatları ile tümleşik teknolojiler ve mevcut modüllerden bahsedilecektir.

 

Gökhan Bayraktar: Scrum ile Proje Yönetimi
Seminerde Scrum metodunun ne olduğu, roller kavramı, metodun pratik uygulamaları, metot için kullanılabilecek araçlar, Redmine ile proje yönetimi için öneriler ve uzaktan yazılım projesi yönetiminde ortaya çıkabilecek sorunlar ele alınıyor.

 

Hakan Uygun: Java EE 6 Teknolojileri
Bu sunum Java EE 6 ile kurumsal web uygulamaları geliştirme konusunda temel teknolojiler ( JSF, JPA, EJB, CDI v.b. ) nelerdir, bir arada nasıl kullanılırlar, geliştirme araç ve yöntemleri nelerdir gibi konuları kapsamaktadır..

 

Mahir B. Aşut: Büyük Kurumlarda Özgür Yazılım Kullanımına Giriş
Büyük, yaygın kuruluşlarda özgür yazılım teknolojilerine dayalı projeler geliştirmek sandığınız kadar kolay olmayabilir. Onları ikna etmek için özgür yazılım araçlarının ‘bedava’ veya ‘özgür’ olduğunu vurgulamak yeterli olmaz. Bu seminer hem büyük kurumlara yönelik özgür web yazılımları geliştirmeyi hedefleyen, hem bu kurumlarda çalışmayı düşünen, hem de halen bu kurumlarda çalışan bilişimcilere yöneliktir.

 

Recep Kırmızı: Sitenizi WordPress’e Nasıl Göç Ettirebilirsiniz?

Bir WordPress teması oluşturmak için ihtiyaç duyulan dosyaların işlenmesiyle başlayacak olan sunum, farklı WordPress temalarından nasıl alt temalar oluşturulabileceğinin anlatımıyla devam edecek. Web sitenizde kullanmakta olduğunuz WordPress yapısında olmayan temaların nasıl WordPress temasına dönüştürülebileceği gösterilerek WordPress’e göç konusu detaylarıyla ele alınacak.
 

Salim Sarımurat: Google Native Client
Native Client (NaCl) makine dilindeki bir uygulamayı tarayıcı içerisinde sorunsuz bir şekilde çalışan web uygulamalarına dönüştürmenize olanak verir. NaCl, yoğun işlem ve/veya etkileşim gerektiren (örneğin, oyunlar, medya, büyük veri analizleri, görselleştirme vs.) gerçek zamanlı web uygulamalarında istemci makinenin kaynaklarını daha verimli bir şekilde kullanmanıza izin verir, pahalı ağ erişimlerini önler, ve evsahibi makinaya sağlanan kısıtlı erişim ile güvenli bir ortamda çalışır. Seminerde NaCl’ın temel özellikleri ve yapısı, kullanım alanları, ve içerdiği kütüphaneler hakkında bilgi verilecek.

 

Samed Beyribey: OpenKM Özgür Doküman Yönetim Sistemi
OpenKM Java ile yazılmış web tabanlı bir doküman yönetim sistemidir. Sunduğu olanaklar ile kurum içi doküman kargaşasına bir son verip tek bir merkezden ortak çalışmayı mümkün kılmaktadır. Seminer süresince, OpenKM kurulumu, yapılandırması ve temel örnekler anlatılacak.

 

Tahsin Ozun: Wikipedia Özgür Ansiklopedi
Wikipedia ve diğer kardeş projelerinde doğru bilginin nasıl korunduğu, eklenen yada çıkartılan bilginin takibi, sistemin işleyici ve binlerce sitede kullanılan MediaWiki yazılımının temelleri hakkında bilgi verilcektir. Seminerde WikiMedia projelerine katkıda bulunma yolları anlatılcaktır.

 

Tugay İltuş: Drupal 7′nin Yenilikleri
Seminerde Drupal içerik yönetim sisteminin kullanım alanları, kullanan çeşitli siteler ile izleyiciler tanıştırılıyor. Drupal 6 ve 7 arasındaki farklar, Drupal 7′nin özellikleri ve sürüm seçiminden bahsediliyor. Kurumsal projelerde Drupal kullanımı, web çatısı olarak Drupal, API, taxonomy, content-type, views, panels gibi konulara da değiniliyor.

 

Volkan Uygun: Web Uygulamalarında Veri Çıkarılması, Dönüştürülmesi ve Yüklenmesi (ETL)
Web uygulamalarında kullanıcıya sunuculacak verilerin site amacına uygun olarak hazırlanması için kullanılabilecek araçların tanıtılması. Farklı kaynaklardan (veritabanı, csv, xml vb.) sağlanacak verilerin benzer veri biçimlerine çevrilmesi, ilişkilendirilmesi ve hedef uygulama için kullanılır hale getirilmesinde özgür yazılım ürünlerinden Pentaho Kettle ve Datastudio Aqua SQL araçlarının kullanımı gösterilecek, örnekler sunulacak.

 

Atölyeler

 

Gökhan Bayraktar: Gelişmiş Git ve Gitosis Kullanımı

Atölyede Gitosis kurulumu ve hazırlığı, Git ve Gitstats kullanımı katılımcılarla beraber uygulamalı olarak gerçekleştirilecektir.

 

Hakan Uygun: Java EE 6 ile Uygulama Geliştirme

 

Kerem Erciyes: Linux VPS’ler ile özgür Yazılımlar İle Ölçeklenebilir Mimariler Tasarlanması
Atölyede bir web uygulaması için gereken web, posta, veritabanı ve kimlik doğrulama servislerinin birden fazla VPS üzerinde dağınık ve yedekli bir yapıyla kurulması uygulamalı olarak anlatılıyor.

 

Melih Sakarya: JBoss/Seam ile Öğrenci Bilgi Sistemi Geliştirilmesi

 

Onur Özgür Özkan & Tayfun Öziş Erikan: Kebab Project ile Web Uygulamaları Geliştirme
Kebab Project, php ve javascript dillerinde yazılan cloud, cdn, rest teknolojilerini destekleyen hızlı uygulama geliştirmeye yarayan projedir. Seminer boyunca Kebab Project’in kurulumu, doctrine orm kütüphanesi ile veri katmanın hazırlanması, kullanıcı yetkilerinin ayarlanması, basit crud bir uygulama için gerekli olan rest servislerinin yazılması, ExtJS kütüphanesi ile mvc yapısında bir kebab uygulamasının hazırlanması, rest servisler için arayüzlerin hazırlanması ve kebab project ile yapılmış açık kaynaklı bazı uygulamalar gösterilecektir.

 

Orkut Murat Yılmaz: Özgür Haritacılık Atölyesi
Konum verilerinin ve bu verilerle oluşturulan bilgi sistemlerinin herkesin yaşamına girdiği günlerde Coğrafi Bilgi Sistemleri için Özgür Haritacılık seçeneğini gündeme getiren bir atölye çalışması hedefleniyor.

 

Kısa Bildiriler

 

Özlem Özgöbek: WordPress ile Site Oluşturma

Son yılların en fazla kullanılan içerik yönetim sistemlerinden WordPress yazılımının anlatıldığı seminerde, WordPress yönetim paneli kullanılarak basit bir web sitesi hazırlanacak, WordPress kullanımının temellerine değinilecektir.

 

Merve Yalçın & Deniz Korkmaz: Tekir ÖnMuhasebe Yazılımı
Tekir ticari otomasyon ve ön muhasebe işlemlerinin yapılmasına olanak tanıyan özgür bir yazılımdır. Bildiri boyunca tekir hakkında tanıtıcı bilgiler, kullanılan teknolojiler, sistem gereksinimleri kısaca ihtiyaç duyduğu altyapılardan bahsedilecektir.